Skip to content

5 Farm Creek Rd

Newton, NJ 07860

Built 2003

Last Sale Price
$444,404
Last Sale Date
Jul 17, 2003

Property Information

Block1601
Lot13.27
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage3,656
Acreage3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
28%
Improvement Value:$386,000
72%
Total Assessment$536,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,707+4.4%
2024$16,000-0.2%
2023$16,032+0.5%
2022$15,946+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$444,404
DeedBook 2748, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 2003