Skip to content

3 Farm Creek Rd

Newton, NJ 07860

Built 2003

Last Sale Price
$432,584
Last Sale Date
Jun 30, 2003

Property Information

Block1601
Lot13.28
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage3,382
Acreage3.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
30%
Improvement Value:$331,900
70%
Total Assessment$474,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,787+4.4%
2024$14,161-0.2%
2023$14,189+0.5%
2022$14,113+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$432,584
DeedBook 2743, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 2003