Skip to content

1 Farm Creek Rd

Newton, NJ 07860

Built 2004

Last Sale Price
$562,392
Last Sale Date
Jun 16, 2004

Property Information

Block1601
Lot13.29
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage3,978
Acreage6.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,300
26%
Improvement Value:$411,400
74%
Total Assessment$555,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,321+4.4%
2024$16,588-0.2%
2023$16,621+0.5%
2022$16,532+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$562,392
DeedBook 2842, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 2004