Skip to content

10 Fredon-Marksboro Rd

Newton, NJ 07860

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 19, 2021

Property Information

Block1603
Lot4
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage2,484
Acreage3.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,100
35%
Improvement Value:$234,000
65%
Total Assessment$360,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,224+4.4%
2024$10,749-0.2%
2023$10,771+0.5%
2022$10,713+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,484DeedBook 3339, Page 821Recorded7/17/2014

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 2361, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1988