Skip to content

51 Fredonia Rd

Newton, NJ 07860

Built 1964

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Oct 23, 2012

Property Information

Block1801
Lot11.03
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2S F
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage2,646
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,300
28%
Improvement Value:$248,000
72%
Total Assessment$346,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,794+4.4%
2024$10,337-0.2%
2023$10,358+0.5%
2022$10,302+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 3305, Page 256

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 1695, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1964