Skip to content

124 Stillwater Station Rd

Newton, NJ 07860

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 10, 2022

Property Information

Block2001
Lot2.04
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2AG
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage1,982
Acreage6.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,900
38%
Improvement Value:$275,400
62%
Total Assessment$444,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,849+12.0%
2024$12,361+1.6%
2023$12,164+0.5%
2022$12,099+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$525,000
Sq Ft1,982DeedBook 3603, Page 707Recorded8/30/2021

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 1804, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1989