Skip to content

118 Stillwater Station Rd

Newton, NJ 07860

Built 1989
Other Exempt

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Jul 13, 2022

Property Information

Block2001
Lot2.05
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage2,912
Acreage8.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,600
35%
Improvement Value:$297,100
65%
Total Assessment$453,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$13,570+2.4%
2022$13,248+1.3%
2021$13,080+1.8%
2020$12,853-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000
Sq Ft2,912DeedBook 3645, Page 521Recorded8/5/2022

Property Sale

Sale
$432,000

From:

To:

Sq Ft2,912DeedBook 3567, Page 547Recorded9/22/2020

Property Built

Built

Year Built: 1989