Skip to content

131 Stillwater Station Rd

Newton, NJ 07860

Built 1986

Last Sale Price
$274,900
Last Sale Date
Jul 30, 1999

Property Information

Block2002
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage3,185
Acreage3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
31%
Improvement Value:$281,300
69%
Total Assessment$406,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,664+4.4%
2024$12,128-0.2%
2023$12,152+0.5%
2022$12,087+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$274,900
DeedBook 2393, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1986