Skip to content

37 Fredon-Marksboro Rd

Newton, NJ 07860

Built 1890
Farm (Regular)

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Feb 13, 2001

Property Information

Block2005
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2S B
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage2,401
Acreage3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
29%
Improvement Value:$302,100
71%
Total Assessment$427,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,313+4.4%
2024$12,749-0.2%
2023$12,775+0.5%
2022$12,706+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000
DeedBook 2525, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1890