Skip to content

6 Circle Dr

Newton, NJ 07860

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2022

Property Information

Block301
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
ZoningER-1
Sq Footage2,216
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,700
34%
Improvement Value:$199,300
66%
Total Assessment$304,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,476+4.4%
2024$9,074-0.2%
2023$9,093+0.5%
2022$9,044+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,216DeedBook 3351, Page 952Recorded12/29/2014

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 3230, Page 232

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 2720, Page 156

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 2424, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1970