Skip to content

39 Old Swartswood Station

Newton, NJ 07860

Built 2005

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Aug 19, 2003

Property Information

Block402
Lot7.02
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,104
Acreage8.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,000
35%
Improvement Value:$289,600
65%
Total Assessment$445,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,889+4.4%
2024$13,301-0.2%
2023$13,328+0.5%
2022$13,257+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 2754, Page 107