Skip to content

51 Kohlbocker Rd

Newton, NJ 07860

Built 1920
Farm (Regular)
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 7, 2025

Property Information

Block402
Lot9
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1 1/2S F
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage907
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,000
52%
Improvement Value:$97,900
48%
Total Assessment$202,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,575+4.4%
2024$9,170-0.2%
2023$9,188+0.5%
2022$9,139+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$575,000
DeedBook 10239, Page 1035Recorded3/31/2023

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 3190, Page 639

Property Built

Built

Year Built: 1920