Skip to content

21 Westbrook Rd

Newton, NJ 07860

Built 1981

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Feb 25, 2020

Property Information

Block605
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningER-1
Sq Footage2,536
Acreage2.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,800
28%
Improvement Value:$257,500
72%
Total Assessment$359,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,199+4.4%
2024$10,725-0.2%
2023$10,747+2.9%
2022$10,439+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft2,536DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded3/11/2020

Property Built

Built

Year Built: 1981