Skip to content

14 Sunrise Ln

Newton, NJ 07860

Built 1972

Last Sale Price
$211,500
Last Sale Date
May 4, 2001

Property Information

Block801
Lot12.28
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2S AL
Dwellings1
ZoningER-1
Sq Footage2,425
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
30%
Improvement Value:$248,800
70%
Total Assessment$353,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,028+4.4%
2024$10,561-0.2%
2023$10,582+0.5%
2022$10,526+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$211,500
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1972