Skip to content

28 Running Hills Dr

Newton, NJ 07860

Built 2001

Last Sale Price
$467,000
Last Sale Date
Dec 20, 2011

Property Information

Block804
Lot6
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningER-1
Sq Footage2,740
Acreage2.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,200
25%
Improvement Value:$320,900
75%
Total Assessment$426,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,282+4.4%
2024$12,719-0.2%
2023$12,745+0.5%
2022$12,676+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$467,000
DeedBook 3282, Page 646

Property Sale

Sale
$369,900
DeedBook 2531, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 2001