Skip to content

14 Hedden Rd

Andover, NJ 07821

Built 1980

Last Sale Date
Feb 2, 2025

Property Information

Block13
Lot4
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityGreen Twp
Tax Map PageTM7

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-BG-O
Dwellings1
Zoning0001
Sq Footage1,516
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
24%
Improvement Value:$347,400
76%
Total Assessment$459,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,563+0.7%
2024$10,487+6.5%
2023$9,846+2.5%
2022$9,608+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1980