Skip to content

40 Scenic Dr

Andover, NJ 07821

Built 1967

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jul 8, 2024

Property Information

Block48
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityGreen Twp
Tax Map PageTM14

Building Details

Building Class17
Description1SF-2-BIG
Dwellings1
Zoning0001
Sq Footage2,052
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,400
40%
Improvement Value:$237,500
60%
Total Assessment$397,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,841+0.7%
2024$7,783+6.7%
2023$7,293+2.6%
2022$7,110+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft2,052DeedBook 10325, Page 441Recorded7/26/2024

Property Built

Built

Year Built: 1967