Skip to content

17 Hillside Terr

Andover, NJ 07821

Built 1971

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Sep 30, 1992

Property Information

Block59
Lot19
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityGreen Twp
Tax Map PageTM13

Building Details

Building Class17
Description1SF-2-BIG
Dwellings1
Zoning0004
Sq Footage1,848
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,600
37%
Improvement Value:$259,600
63%
Total Assessment$410,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,745+0.7%
2024$7,689+6.5%
2023$7,220+2.5%
2022$7,045+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 1883, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1971