Skip to content

40 Henry Rd

Newton, NJ 07860

Built 1989

Last Sale Price
$529,000
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block6
Lot19
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityGreen Twp
Tax Map PageTM3

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-AG
Dwellings1
Zoning0001
Sq Footage2,988
Acreage3.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
22%
Improvement Value:$493,300
78%
Total Assessment$632,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,120+0.7%
2024$14,019+6.5%
2023$13,162+2.5%
2022$12,843+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$529,000
Sq Ft2,988DeedBook 3581, Page 330Recorded3/9/2021

Property Sale

Sale
$482,000
DeedBook 2887, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1989