Skip to content

139 Decker Pond Rd

Andover, NJ 07821

Built 1978

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jun 6, 2024

Property Information

Block75
Lot32
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityGreen Twp
Tax Map PageTM11

Building Details

Building Class17
Description1SF-2-BIG
Dwellings1
Zoning0004
Sq Footage1,932
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,300
34%
Improvement Value:$303,300
66%
Total Assessment$456,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,068+0.7%
2024$9,003+6.5%
2023$8,453+2.5%
2022$8,248+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft1,932DeedBook 10316, Page 1512Recorded6/11/2024

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,932DeedBook 3528, Page 840Recorded8/22/2019

Property Sale

Sale
$338,000

From: EVANS, ARTHUR G

To: KOCHENASH, KYLE & TOLOCZKO, MAGDALE

Sq Ft1,932DeedBook 3315, Page 776Recorded7/12/2013

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 2748, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1978