Skip to content

103 Fenner Rd

Newton, NJ 07860

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 17, 2020

Property Information

Block1706
Lot14
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHampton Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description1S F O
Dwellings1
ZoningR1.5
Sq Footage---
Acreage1.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,700
82%
Improvement Value:$9,400
18%
Total Assessment$52,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,739+5.6%
2024$1,647+5.5%
2023$1,561+0.4%
2022$1,556+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$210,000

From: KENNOR, KENNA C & DOWNIE, GEORGINA

To: BEAGENT, B S & OSBORN, B C

DeedBook 3408, Page 790Recorded11/17/2016

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

SaleMulti
$150,000

From: MUELLER, SIEGFRIED G

To: KENNOR, KENNA C

Sq Ft546DeedBook 3369, Page 292Recorded8/20/2015

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Built

Built

Year Built: 1950