Skip to content

70 Mary Jones Rd

Newton, NJ 07860

Built 1988

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 28, 2016

Property Information

Block1801.01
Lot53
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHampton Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2SF G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,494
Acreage3.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,100
29%
Improvement Value:$211,000
71%
Total Assessment$297,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,917+5.6%
2024$9,391+5.5%
2023$8,904+0.4%
2022$8,871+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,494DeedBook 3400, Page 36Recorded8/17/2016

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 2496, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1988