Skip to content

20 Wildwood Tr

Newton, NJ 07860

Built 1870

Last Sale Date
Dec 30, 1986

Property Information

Block2701
Lot11
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHampton Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1S F L 2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,760
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
26%
Improvement Value:$171,100
74%
Total Assessment$231,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,741+5.6%
2024$7,330+5.5%
2023$6,950+0.4%
2022$6,925+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1424, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1870