Skip to content

5 Sycamore Tr

Newton, NJ 07860

Built 1982

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2019

Property Information

Block2701
Lot8.03
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHampton Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2S F 2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage4,428
Acreage6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
27%
Improvement Value:$304,400
73%
Total Assessment$416,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,916+5.6%
2024$13,178+5.5%
2023$12,494+0.4%
2022$12,449+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1982