Skip to content

3 Chelsea Ct

Newton, NJ 07860

Built 1998

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Dec 19, 2001

Property Information

Block2702
Lot1.03
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHampton Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1SFG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,368
Acreage2.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,900
29%
Improvement Value:$213,900
71%
Total Assessment$299,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,007+5.6%
2024$9,477+5.5%
2023$8,985+0.4%
2022$8,952+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 2600, Page 259

Property Sale

Sale
$174,900
DeedBook 2281, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1998