Skip to content

1 Sleepy Hollow Rd

Newton, NJ 07860

Built 1978

Last Sale Price
$302,000
Last Sale Date
May 7, 2014

Property Information

Block2704
Lot11
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHampton Twp
Tax Map Page2701

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O-2AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,434
Acreage1.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,100
34%
Improvement Value:$178,900
66%
Total Assessment$271,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,046+5.6%
2024$8,566+5.5%
2023$8,122+0.4%
2022$8,092+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$302,000

From:

To:

Sq Ft2,434DeedBook 3336, Page 409Recorded6/3/2014

Property Built

Built

Year Built: 1978