Skip to content

224 Highland Ave

Newton, NJ 07860

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
May 30, 2025

Property Information

Block2807
Lot16
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHampton Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1.5S F F 1AG
Dwellings1
ZoningR1.5
Sq Footage1,210
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,500
29%
Improvement Value:$111,300
71%
Total Assessment$156,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,234+5.6%
2024$4,956+5.5%
2023$4,699+0.4%
2022$4,682+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,210DeedBook 10385, Page 65Recorded6/5/2025

Property Sale

Sale
$115,000

From: RUDINSKY, MICHAEL J & CHRISTINE C

To: VAN WINGERDEN, TIMOTHY R

Sq Ft1,210DeedBook 3464, Page 1Recorded1/31/2018

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 2239, Page 40

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 1828, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1970