Skip to content

5 Doe Run

Newton, NJ 07860

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 21, 2005

Property Information

Block3202
Lot1.05
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHampton Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description2SFG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage4,699
Acreage12.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
19%
Improvement Value:$462,000
81%
Total Assessment$570,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,027+5.6%
2024$18,018+5.5%
2023$17,083-11.0%
2022$19,191+0.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$284,000
DeedBook 2830, Page 212