Skip to content

6 Rt 519

Newton, NJ 07860

Built 1993

Last Sale Price
$33,000
Last Sale Date
Oct 21, 1992

Property Information

Block3202
Lot1.10
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHampton Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage1.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
21%
Improvement Value:$210,100
79%
Total Assessment$265,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,876+5.6%
2024$8,405+8.5%
2023$7,744+0.4%
2022$7,716+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 1891, Page 322