Skip to content

2 Rt 519

Newton, NJ 07860

Built 2002

Last Sale Price
$27,500
Last Sale Date
Feb 28, 2001

Property Information

Block3202
Lot1.11
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHampton Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description2SFG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,339
Acreage3.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,300
16%
Improvement Value:$340,600
84%
Total Assessment$404,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,516+5.6%
2024$12,799+5.5%
2023$12,135+0.4%
2022$12,090+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook 2529, Page 110