Skip to content

336 Longview Acres Ct

Newton, NJ 07860

Built 1970

Last Sale Price
$287,500
Last Sale Date
Mar 12, 2020

Property Information

Block3503
Lot18
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHampton Twp
Tax Map Page3501

Building Details

Building Class17
Description1S F 2
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,234
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,800
30%
Improvement Value:$168,500
70%
Total Assessment$242,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,088+5.6%
2024$7,659+5.5%
2023$7,262+0.4%
2022$7,235+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$287,500
Sq Ft2,234DeedBook 3553, Page 736Recorded4/15/2020

Property Sale

Sale
$298,000
DeedBook 2806, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1970