Skip to content

5 Green Rd

Newton, NJ 07860

Built 1978

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 25, 2011

Property Information

Block3705
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHampton Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-2AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,192
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,800
40%
Improvement Value:$112,900
60%
Total Assessment$189,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,332+5.6%
2024$5,996+5.5%
2023$5,685+0.4%
2022$5,664+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$211,000
DeedBook 2663, Page 345

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 1824, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1978