Skip to content

5 Post Oak Ct

Hamburg, NJ 07419

Built 1999

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 1, 1999

Property Information

Block16.02
Lot8
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHardyston Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
DescriptionGLEN EAGLE II
Dwellings1
ZoningC-R
Sq Footage2,629
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,600
16%
Improvement Value:$581,600
84%
Total Assessment$690,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,162+7.1%
2024$12,293+1.6%
2023$12,099+3.5%
2022$11,687+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 2354, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2203, Page 272