Skip to content

130 Hillside Dr

Hamburg, NJ 07419

Built 1999

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jan 29, 2020

Property Information

Block17
Lot12.14
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHardyston Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningC-R
Sq Footage1,558
Acreage1.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,600
22%
Improvement Value:$419,400
78%
Total Assessment$537,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,221+21.9%
2024$8,386+1.6%
2023$8,254+3.5%
2022$7,973+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$350,000
Sq Ft1,558DeedBook 3548, Page 753Recorded2/10/2020

Property Sale

SaleMulti
$181,900
DeedBook 2370, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1999