Skip to content

4467 Rudetown Rd

Hamburg, NJ 07419

Built 1950

Last Sale Price
$241,000
Last Sale Date
Jan 17, 2005

Property Information

Block17
Lot23
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHardyston Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningC-R
Sq Footage1,680
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
34%
Improvement Value:$202,900
66%
Total Assessment$306,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,657+8.5%
2024$5,213+1.6%
2023$5,131+3.5%
2022$4,956+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$241,000
DeedBook 2902, Page 320

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 2254, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1950