Skip to content

74 Glen Ave

Stockholm, NJ 07460

Built 1959

Last Sale Date
Jan 9, 2061

Property Information

Block45
Lot10
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHardyston Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,068
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,500
52%
Improvement Value:$141,000
48%
Total Assessment$293,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,204+7.9%
2024$4,823+1.7%
2023$4,743+3.7%
2022$4,573+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$128,000
DeedBook 2476, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1959