Skip to content

5 Pippin Ln

Hamburg, NJ 07419

Built 1986

Last Sale Price
$238,500
Last Sale Date
Oct 18, 2021

Property Information

Block67
Lot52.32
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHardyston Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class35
DescriptionWIMBLEDON - 2
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,176
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
27%
Improvement Value:$234,400
73%
Total Assessment$319,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,472+6.3%
2024$5,146+1.6%
2023$5,065+3.5%
2022$4,893+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$238,500
Sq Ft2,176DeedBook 3621, Page 578Recorded2/7/2022

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 2785, Page 52

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2462, Page 96

Property Sale

Sale
$115,900
DeedBook 2202, Page 123

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 1430, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1986