Skip to content

79 Big Spring Rd

Hamburg, NJ 07419

Built 1950
Industrial

Last Sale Price
$12,888,200
Last Sale Date
Sep 1, 2016

Property Information

Block69
Lot2.01
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHardyston Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class13
DescriptionQUARRY
Dwellings1
ZoningMID2
Sq Footage720
Acreage10.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,364,300
96%
Improvement Value:$60,200
4%
Total Assessment$1,424,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,038+44.6%
2024$19,391+1.6%
2023$19,085+3.5%
2022$18,435+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$12,888,200
DeedBook 3403, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1950