Skip to content

79 Big Spring Rd

Hamburg, NJ 07419

Farm (Qualified)

Last Sale Price
$12,888,200
Last Sale Date
Sep 1, 2016

Property Information

Block69
Lot2.01
QualifierQFARM
CountySussex
MunicipalityHardyston Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningMID5
Sq Footage---
Acreage48.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$7,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$145-31.0%
2024$210+4.6%
2023$201+0.5%
2022$200-2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$12,888,200
DeedBook 3403, Page 92

Property Sale

Sale
$853,000
DeedBook 1444, Page 58