Skip to content

58 Big Spring Rd

Franklin, NJ 07416

Built 1957

Last Sale Price
$217,500
Last Sale Date
Sep 8, 2015

Property Information

Block71
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHardyston Twp
Tax Map PageTM28

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningMID5
Sq Footage2,082
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,600
28%
Improvement Value:$279,700
72%
Total Assessment$388,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,347+18.3%
2024$6,212+1.6%
2023$6,114+3.5%
2022$5,906+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$217,500

From: GOLLER, THERESA

To: SIEGEL, ROBERT & TAMARA

Sq Ft2,082DeedBook 3372, Page 298Recorded9/29/2015

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 2549, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1957