Skip to content

50 Big Spring Rd

Franklin, NJ 07416

Built 1968

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
May 19, 2003

Property Information

Block72
Lot2.02
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHardyston Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningMID5
Sq Footage1,230
Acreage0.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,500
37%
Improvement Value:$207,800
63%
Total Assessment$331,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,171+6.9%
2024$5,770+3.7%
2023$5,565+3.5%
2022$5,376+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 2732, Page 60

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 2482, Page 154

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 2015, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1968