Skip to content

9 Glen Rd

Stockholm, NJ 07460

Built 1978

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
Mar 6, 2013

Property Information

Block85
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHardyston Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,800
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,500
46%
Improvement Value:$211,900
54%
Total Assessment$393,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,040+2.7%
2024$6,857+1.6%
2023$6,749+3.5%
2022$6,520+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$252,000
DeedBook 3308, Page 495

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 3238, Page 39

Property Sale

Sale
$114,900
DeedBook 2013, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1978