Skip to content

69 Lake Shore Rd E

Stockholm, NJ 07460

Built 1950

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jun 6, 2023

Property Information

Block92
Lot11
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHardyston Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage990
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,100
57%
Improvement Value:$130,500
43%
Total Assessment$304,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,305+13.9%
2024$4,656+1.6%
2023$4,582+3.5%
2022$4,426+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft990DeedBook 10252, Page 146Recorded6/13/2023

Property Sale

Sale
$219,900
Sq Ft990DeedBook 3542, Page 501Recorded12/26/2019

Property Sale

Sale
$195,800

From: BARONE, DAVID, SALLY & DOMINICK

To: CAPUANO, PETER & EZZO, VICTORIA

Sq Ft990DeedBook 3348, Page 564Recorded11/5/2014

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 3202, Page 825

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 2889, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1950