Skip to content

10 Walton Way

Hopatcong, NJ 07843

Built 1972

Owner
---
Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Sep 30, 2025

Property Information

Block10808
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHopatcong Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,068
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,300
31%
Improvement Value:$275,700
69%
Total Assessment$398,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,298-2.5%
2024$8,513+3.8%
2023$8,204+1.0%
2022$8,119+0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$610,000
Sq Ft2,068DeedBook 10411, Page 856Recorded10/10/2025

Property Sale

Sale
$255,500
DeedBook 3269, Page 897

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 2316, Page 238

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 1823, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1972