Skip to content

231 Knox Way

Hopatcong, NJ 07843

Built 1954

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Sep 14, 2010

Property Information

Block11004
Lot6
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHopatcong Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage688
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
52%
Improvement Value:$130,300
48%
Total Assessment$274,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,719+13.2%
2024$5,053+3.8%
2023$4,869+1.0%
2022$4,819+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 3262, Page 441

Property Sale

Sale
$259,900
DeedBook 2961, Page 88

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 2687, Page 251

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 1042, Page 952

Property Built

Built

Year Built: 1954