Skip to content

105 Lackawanna Tr

Hopatcong, NJ 07843

Built 1972

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Mar 1, 2006

Property Information

Block11014
Lot10
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHopatcong Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,688
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,500
40%
Improvement Value:$211,400
60%
Total Assessment$349,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,295+3.9%
2024$7,022+3.8%
2023$6,768+1.0%
2022$6,697+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 3020, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1972