Skip to content

14 Greenwood Ave

Stanhope, NJ 07874

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 2005

Property Information

Block20105
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHopatcong Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,300
37%
Improvement Value:$195,200
63%
Total Assessment$309,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,453-8.2%
2024$7,029+3.8%
2023$6,774+1.0%
2022$6,704+0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1973