Skip to content

22 Cornell Way

Hopatcong, NJ 07843

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 17, 2023

Property Information

Block30104
Lot23
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHopatcong Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class14
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage504
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,300
68%
Improvement Value:$58,800
32%
Total Assessment$181,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,776+18.2%
2024$3,195+3.8%
2023$3,079+1.0%
2022$3,047+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 3207, Page 921

Property Sale

Sale
$84,750
DeedBook 2468, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1948