Skip to content

57 Broadway

Hopatcong, NJ 07843

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 25, 2016

Property Information

Block40105
Lot25
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHopatcong Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage825
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,100
44%
Improvement Value:$174,600
56%
Total Assessment$311,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,499+17.4%
2024$5,535+3.8%
2023$5,335+1.0%
2022$5,279+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 2630, Page 333

Property Sale

Sale
$86,500
DeedBook 1962, Page 152