Skip to content

6 Madison Tr

Hopatcong, NJ 07843

Built 1950

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Sep 27, 2019

Property Information

Block40209
Lot20
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityHopatcong Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class14
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage464
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
60%
Improvement Value:$83,100
40%
Total Assessment$207,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,318+32.6%
2024$3,258+3.8%
2023$3,139+1.0%
2022$3,107+0.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$105,000
Sq Ft464DeedBook 3535, Page 320Recorded10/16/2019

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3310, Page 827

Property Sale

Sale
$182,300
DeedBook 3114, Page 234

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 2086, Page 282

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 1767, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1950